پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 10
ديروز : 27
افراد آنلاين : 1
همه : 2545
 
بهترين موزه هاي ايران را بشناسيد
نوشته شده در ۲۱ دى ۱۳۹۶
ساعت : ۰۴:۳۱:۰۹
نویسنده : زهرا
نظرات (0)

آيا دوست داريد يكي از كمياب ترين و بزرگ ترين الماس هاي جهان، تنها سرديس فيروزه اي دنيا، ريزبافت ترين فرش جهان، باستاني ترين جام زرين تاريخ و يگانه سرباز مفرغي باستاني را از نزديك تماشا كنيد؟
 
براي تماشاي آنها فقط كافي است سري به موزه هاي ايران بزنيد. مي گويند پس از آن كه نادرشاه از سفر خونينش به هند بازگشت، سوغاتي كميابي با خود آورد كه يكي از زيباترين و درشت ترين الماس هاي جهان به شمار مي رود: «درياي نور» كه الماسي صورتي رنگ است و امروزه در خزانه موزه جواهرات ملي نگهداري مي شود.

درياي نور تا زمان ناصرالدين شاه جزء جواهرات بازوبند سلطنتي بود كه بر بازوي شاه محكم مي شد. رنگ و وزن اين الماس باعث شده تا اين گوهر مشهور در شمار جواهرات كمياب و استثنايي ايران در دنيا باشد. اما شمار اشياي ديدني و كمياب در ايران كم نيستند و با گشت و گذاري در موزه ها مي توان آنها را از نزديك تماشا كرد.
 
يكي از ديدني ترين آنها جام زرين حسنلو است كه به 2200 سال پيش تعلق دارد و داستاني اساطيري روي آن حك شده است. اين جام كه امروزه در موزه ايران باستان قرار گرفته است احتمالا به پيش از دوران مادها تعلق دارد و در تپه باستاني حسنلو يافت شده است كه به عصر آهن اختصاص دارد. مي گويند عصر آهن در هزاره دوم ميلادي و در نزديكي آناتولي آغاز شد كه نزديكي تپه حسنلو با آن نشان دهنده قدمت باستاني اين منطقه و اشيايي است كه از آن به دست آمده است.

علاوه بر حسنلو، تپه هاي باستاني ديگري نظير تپه مارليك در ايران اكتشاف شده اند كه براي تماشاي جام معروف و زرين مارليك مي توان به سراغ موزه ايران باستان رفت. اشياي ديدني و گرانبهايي كه در موزه هاي ايران مي توان تماشا كرد، بي شمار و به همان اندازه حيرت انگيز است.

اي ميان اين اشياي كمياب مي توان به قرآني به خط ياقوت مستعصمي، سكه ولايت عهدي امام رضا (ع)، برگه هايي از شاهنامه تهماسبي، نقش برجسته بار عام تخت جمشيد و انبوهي فلزكاري، نگارگري، كتاب آرايي، جواهرسازي، سفال، فرش و منسوجات اشاره كرد كه در موزه هاي ايران از آنها نگهداري مي شود. در صفحات پيش رو به سراغ آثار برگزيده اي از موزه هاي ايراني مي رويم. قصد داريم شما را در دالان هاي تاريخ همراهي كنيم و در موزه هاي ايران به ديدار زيباترين و اعجاب انگيزترين اشياي تاريخي ببريم و چاشني تاريخ را همراه نوروزتان كنيم.

ملكه مادر
 
برترين ها در موزه هاي ايران

يكي از قدرتمندترين زنان ايران باستان، «آتوسا» دختر كوروش بزرگ، همسر داريوش و مادر خشايارشاي يكم بود كه در ميانه سال هاي 550 تا 470 پيش از ميلاد در ايران مي زيست و نقشي كليدي در سياست و حكومت ايران زمان هخامنشي داشت. شخصت آتوسا در يكي از معروف ترين نمايشنامه هاي سوفوكل (بزرگ ترين نمايشنامه نويس يونان باستان) به نام «ايرانيان» حضور دارد و شخصيت اساطيري «هماي» بر اساس ويژگي هاي آتوسا نوشته و ساخته شده است. براي تماشاي سرديس فيروزه اي اين بانوي قدرتمند كه در اطراف تخت جمشيد يافت شده بايد به موزه ملي در تهران برويد.

موزه آستان قدس رضوي

قفل آستان

قفلي كه مي بينيد از جمله قفل هاي رمزي ضريح آستان مقدس امام رضا (ع) است كه امروزه در موزه آستان نگهداري مي شود. اين قفل برنجي با مفتول طلايي زرنگاري شده و نيازي به استفاده از كليد نيست. قفل سازي يكي از صنايع مهم ايراني ها در گذشته بود كه گاه از شدت ظرافت به كار رفته در اين صنعت به هنر قفل سازي نزديك مي شد. بيشتر قفل هاي قديمي رمزي، كليدي و طلسمي و گاه به شكل انواع جانوران يا پرندگان بودند.
 
برترين ها در موزه هاي ايران

ويترين ايراني

اگر به آستان مقدس امام هشتم (ع) شيعيان رفته باشيد، احتمالا ويترين هايي را بر فراز ضريح مقدس امام (ع) مشاهده كرده ايد كه حاوي هداياي سلطنتي نظير شمشير و زينت آلات زرين و جواهرنشان است. در ميان آثاري كه به آستان امام هشتم (ع) تقديم شده، هداياي شاه عباس صفوي و ناصرالدين شاه از همه بيشتر است.
 

موزه ملك

سكه اي براي تمامي فصول

سكه اي كه مي بينيد سكه ولايتعهدي امام رضا (ع) است كه در زمان مأمون و در شهر سمرقند و حدود 11 قرن پيش ضرب شده است. روي اين سكه زرين مي توانيد عبارت الله / محمد رسول الله/ المأمون خليفه الله / مما امير به الامير الرضا ولي عهدالمسلمين علي بن موسي بن ابيطالب را ببينيد و همين طور تاريخ ضرب (سنه اثني و مأتين) و شهر محل ضرب يعني سمرقند را مي توانيد مشاهده كنيد. براي تماشاي اين سكه زيبا مي توانيد به موزه ملك در تهران برويد.

طلاي باستاني

سكه زرين دوره هخامنشي را سكه «دريك» مي نامند و نقش معروف كماندار نشسته روي آن ديده مي شد كه نيزه اي در دست داشت و در حال كشيدن زه كمانش بود. ضرب سكه زر از امتيازات مخصوص هر شاه بود و سكه دريك از جمله اصلاحات پولي بود كه به دستور داريوش اول انجام و ضرب شد. نكته جالب در مورد سكه هاي دريك عبارت بالاي سكه و درجه خلوص آن بود كه در تمام مدت حكومت هخامنشي اين درجه خلوص ثابت ماند. بنا بر نظريه «ارنست هرسفلد» (ايرانشناس مشهور) دريك از نام داريوش گرفته شده است. براي تماشاي اين سكه باستاني مي توانيد به موزه ملك مراجعه كنيد كه گنجينه ارزشمندي از مسكوكات دارد.
 
برترين ها در موزه هاي ايران

مرغي در حسرت وصال

قلمداني كه مي بينيد از جمله آثار استادكار زمانه، محمد زمان است كه در قرن سيزدهم ساخته و نگارگري شده است. اين قلمدان كه امروزه در موزه ملك نگهداري مي شود به شيوه گل و مرغ نگارگري شده كه يكي از شيوه هاي معتبر در نقاشي مكتب قاجار شمرده مي شود. موزه ملك نزديك به حدود 19 هزار نسخه خطي و نفيس دارد و يكي از گنجينه هاي نسخ خطي ايران است كه علاوه بر نسخ خطي، منسوجات، سفال و مسكوكات نيز در اين موزه نگهداري مي شود.
 

موزه رضا عباسي

شاخ زرين
 
برترين ها در موزه هاي ايران

«تكوك» يا «ريتون» به ظرف هايي گفته مي شود كه در دوران باستان ساخته و براي آشاميدن مورد استفاده قرار مي گرفتند. اغلب ريتون ها اشكال جانوري داشتند و ابداع آنها، هنر منصوب به ايرانيان به شمار مي رود. ريتون طلايي كه مي بينيد در موزه رضا عباسي نگهداري مي شود و متعلق به مادهاست.
 

موزه آبگينه

خانه شيشه اي

سفال زرين فامي كه تماشا مي كنيد از يافته هاي شهر گرگان و مربوط به قرن ششم خورشيدي است كه در موزه آبگينه نگهداري مي شود. اين سفال زيبا با نقوش انساني و گياهي و به شيوه زرين فام ساخته شده است. موزه آبگينه تهران در قديم خانه و محل كار قوام السلطنه بوده كه حالا محل نگهداري مجموعه 1400 تايي از اشياي شيشه اي و سفالي است كه در ميان آنها آثاري از نيشابور، سلجوقي، ايلخاني و صفوي ديده مي شود.
 
برترين ها در موزه هاي ايران

بوي خوش

آنچه مي بينيد يكي از ديدني ترين و چشمگيرترين اشياي موزه آبگينه تهران است. شيئي كه مي بينيد، عطرداني شيشه اي است كه در گرگاني افت شده و احتمالا در قرون پنجم يا ششم قمري ساخته شده. جانوران، پرندگان و به خصوص موجودات افسانه اي يا اساطيري از موضوعات مورد علاقه شيشه گران و هنرمندان قديمي براي ساختن عطردان هاي شيشه اي بوده كه كالاي گرانقيمتي محسوب مي شده است.
 

موزه جواهرات ملي

درياي نور

الماس درياي نور يكي از بزرگ ترين الماس هاي جهان و از جمله كهن ترين گوهرهاي قديمي است كه نادرشاه پس از حمله به هند اين الماس بي همتا را به عنوان غنائم جنگي با خود به ايران آورد. پس از قتل نادرشاه به نوه او شاهرخ ميرزا رسيد، سپس به دست امير علم خان خزيمه و بعدا به دست لطفعلي خان زند افتاد. هنگامي كه لطفعلي خان از آقامحمدخان قاجار شكست خورد، اين گوهر كمياب به گنجينه جواهرات قاجار منتقل شد. امروزه اين جواهر در موزه جواهرات ملي نگهداري مي شود و معادل 182 قيراط وزن دارد و به دليل رنگ صورتي اش، يكي از كمياب ترين الماس هاي جهان به شمار مي رود.
 
 برترين ها در موزه هاي ايران

گوي جواهر

در اين كره جواهرنشاني كه مي بينيد، 51366 قطعه جواهر به كار رفته و وزن خالص طلاي كره نيز حدود 34 كيلوگرم و وزن جواهراتش معادل 3656 گرم است. اين كره به دستور ناصرالدين شاه و توسط جمعي از زرگران ايراني و به كمك بخشي از جواهرات خزانه ملي ساخته شده است. كشور ايران در اين كره كمياب با جواهر الماس مشخص شده و اقيانوس ها و درياها نيز به كمك زمرد ساخته شده اند. امروزه اين كره در موزه جواهرات ملي نگهداري مي شود. قطر كره تقريبا 66 سانتي متر و روي پايه اي طلايي و آراسته به جواهرات قرار گرفته است.
 

موزه ملي

سرباز مفرغي

اين سرباز مفرغي بلندبالا با قامت 195سانتي متر كه در موزه ملي نگهداري مي شود، به تمدن اليمايي تعلق دارد كه اولين ساكنان دشت خوزستان بودند. خاستگاه اصلي اليماييان، كوهستان هاي شمال شرقي خوزستان و از جمله حكومت هاي محلي بود كه در روزگار اشكاني و در نواحي خوزستان كنوني ظهور كرد. تنديس مرد مفرغي در «شمي» شهر ايذه كشف شده است و آرايش مو و كوشش اين مرد مفرغي نشان مي دهد كه او سربازي سواركار بوده است.
 
 برترين ها در موزه هاي ايران

جامي از دل تاريخ

اگر مايل به تماشاي جام باستاني حسنلو هستيد، مي توانيد به موزه ملي رجوع كنيد و اين جام سه هزار ساله را از نزديك تماشا كنيد. جام حسنلو به اعتقاد باستان شناسان به پيش از دوران ماد تعلق دارد كه در تپه باستاني حسنلوي نقده يافته شده است و اشكالي اساطيري مانند گاوهاي بالدار يا هيولاهاي نيمه انسان نيمه حيوان روي آن ديده مي شود. از جمله عناصر مهم روي جام كه اشاره مستقيم به باروري دارند، عنصر آب و قوچ است كه در تمامي جام ديده مي شود.

يادگار مارليك

به اعتقاد باستان شناسان جام سه هزار ساله مارليك كه امروزه در موزه ملي قرار گرفته از دل تپه اي سلطنتي بيرون آمده كه محل دفن شاهان، فرمانروايان و شاهزداگان منطقه «آمارد» بوده است. آماردي ها هنگام تدفين مرده ها، اشياي ارزشمندي نظير جام هاي طلايي، شمشير، ظروف سفالي و پارچه نيز همراه او به خاك مي سپردند. جام مارليك از طلاي ناب ساخته شده است و نقوش اساطيري نظير درخت زندگي يا گاوان بالدار روي آن ديده مي شود. اين جام كهن در موزه ايران باستان قرار دارد.
 

موزه فرش

فرش كرمان

اگر مي خواهيد اين فرش چشم رباي كرماني را تماشا كنيد مي توانيد به موزه فرش برويد و در بخش كرمان، اين فرش زيبا را پيدا كنيد. فرشي كه در تصوير مشاهده مي كنيد نقشي از فرصت الدوله شيرازي، طراح، شاعر و نقاش معروف است كه در جوار حافظ شيرازي به خاك سپرده شده است. يكي از ويژگي هاي فرش كرمان استفاده از موتيف هاي ريزبافت و اصطلاحا پر كار است. در فرش مزبور درختي را در باغي رويايي مشاهده مي كنيد كه پرنده هايي چون طاووس، مرغابي و خروس آن را احاطه كرده اند.
 
برترين ها در موزه هاي ايران

لچك و ترنج

آنچه مي بينيد يكي از ريزبافت ترين فرش هاي موزه فرش تهران است كه به «ترنج مشهدي» مشهور است. هنر بومي قالي بافي از جمله هنرهاي خاص ايرانيان است كه عمري به درازاي چندين قرن دارد. از جمله نقوش معروف ايراني كه در فرش بافي ايراني ديده مي شود؛ نقوش هندسي، گياهي و جانوري است كه به شيوه تركي باف و فارسي بافت بافته مي شوند كه به دليل نوع گره زدن از يكديگر متفاوت مي شوند. روش فارسي باف از جمله روش هاي متداول در شهرهاي اصفهان، قم، يزد و خراسان بوده است.
 

موزه آذربايجان

سنگ هاي جيرفت

يكي از تمدن هاي حيرت برانگيز ايران، تمدن جيرفت است كه شامل اكتشافاتي در جيرفت و هليل رود كرمان مي شود. اين تمدن به هزاره پنجم پيش از ميلاد تعلق دارد كه اشيايي سنگي و ظروفي سفالي از اين منطقه به دست آمده كه روي آنها نقوشي از انسان، عقرب، عقاب و مار ديده مي شود. با اكتشاف تمدن جيرفت بسياري از اطلاعات تاريخي مربوط به تمدن بين النهرين مورد ترديد قرار گرفت. براي تماشاي آثار اين تمدن بي نظير مي توانيد به موزه جيرفت رجوع كنيد. آنچه در تصوير مي بينيد يكي از اشياي سنگي تمدن جيرفت است كه در موزه آذربايجان شهر تبريز از آنها نگهداري مي شود.
 
برترين ها در موزه هاي ايران
 
بشقاب ساساني

موزه آذربايجان دومين موزه تخصصي تاريخ باستان شناسي در ايران است كه داراي گنجينه بي نظيري از آثار باستاني است. بشقاب زريني كه در تصوير مي بينيد و در موزه آذربايجان نگهداري مي شود از جمله بشقاب هاي زريني است كه در دوره ساساني ساخته مي شدند. يكي از هنرهاي ارزنده و ماندگار ساسانيان، هنر فلزكاري بود كه ماهيت سياسي نيز داشت چرا كه نوعي هديه سياسي به شمار مي رفت كه به ساير دربارهاي مختلف در سراسر جهان فرستاده مي شد. در اين بشقاب شاهد جدال ميان شاه ساساني و سواري هستيد و لحظه اصابت نيزه شاه در سينه سرباز دشمن را مشاهده مي كنيد.

:: موضوعات مرتبط: موزه
:: برچسب‌ها: موزه،ايران،رضوي،ملك،باستاني،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]