پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 17
ديروز : 27
افراد آنلاين : 1
همه : 2552
 
ساعت : ۰۵:۰۹:۵۵
نویسنده : زهرا
نظرات (0)

در اين مطلب قصد داريم به معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا كه حتما بايد قبل از مرگ ديد، بپردازيم.

 

فرقي نمي‌كند به دليل بوي مست‌كننده‌ي كتاب‌هاي قديمي باشد يا ميليون‌ها ماجرا كه منتظر هستند كسي كشف‌شان كند، اگر يك كرم‌كتاب را همراه‌ خودتان به كتابخانه ببريد، شايد مجبور شويد مدت طولاني همان جا بمانيد. با سر زدن به كتابخانه‌ي محل‌تان، و هزاران هزار كتاب كه آن جا انتظارتان را مي‌كشند – از كتاب‌هاي برنده‌ي جايزه‌ي پوليتزر گرفته تا كتاب‌هاي كوچك و جيبي جك و لطيفه – مي‌توانيد بهترين سرگرمي رايگان را در شهرتان تجربه كنيد.

 

فرقي نمي‌كند چه‌قدر كتابخانه‌ي شهرتان را دوست داريد، ولي هيچ حسي بهتر از اين نيست كه يك ساختمان تاريخي پر از كتاب‌هاي قديمي و باستاني را در يك روز تعطيل كندوكاو كنيد. به خاطر همين، در ادامه به ۱۵ كتابخانه‌ي حيرت‌انگيز و خارق‌العاده در سراسر ايالات متحده اشاره مي‌كنيم، كه شايد همين حالا، با خواندن اين مطالب براي رفتن به اين مكان‌ها و ديدن‌شان بي‌تابي كنيد.

 
1. كتابخانه‌ي مورگان، نيويورك

آن‌چه پيش‌تر به عنوان مجموعه‌ي شخصي سرمايه‌دار بزرگ پيرپونت مورگان شناخته مي‌شد، هم‌اكنون در معرض عموم قرار گرفته است، و قطعا هر بيننده‌اي را به هيجان وا مي‌دارد. از سبك معماري ساختمان اين كتابخانه كه به شيوه‌ي پالاتزو مربوط به دوران رنسانس ايتاليا است گرفته تا مجموعه‌اي ارزشمند از كتاب‌ها و دست‌نوشته‌هاي كمياب – مانند كتاب مقدسي كه در ۱۴۵۵ توسط يوهانس گوتنبرگ چاپ شد – همه و همه باعث مي‌شوند همه ساله گردشگراني از سراسر دنيا مشتاقانه براي ديدن اين فضاي شگفت‌انگيز ادبي لحظه‌شماري كنند.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)
كتابخانه

 
2. كتابخانه‌ي عمومي بيلينگز، مونتانا

اين كتابخانه‌ي عمومي كه در خدمت مردم شهرهاي بيلينگز و يِلواِستون بود، به تازگي به ساختماني جديد، با نورپردازي عالي و به مساحت ۶۱۳۰ مترمربع منتقل شده است. اين ميراث قديمي با سبك و طراحي باشكوه و هندسي، براي عاشقان كتاب و مطالعه، مكاني شگفت‌انگيز است كه مي‌توانند يك روز كامل را در آن سپري كنند.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

3. كتابخانه‌ي جرج پي‌بادي، بالتيمور، مريلند

اين مجموعه‌ي استثنايي و بي‌نظير بخشي از مجموعه‌هاي ويژه‌ي كتابخانه‌هاي شريدان در دانشگاه جان هاپكينز است، كه در اصل كتابخانه‌اي پژوهشي است. ولي اين مسئله باعث نشده است عاشقان كتاب از هر نقطه از دنيا به اين جا سرازير نشوند؛ تا آن‌جا كه حتي اين كتابخانه را تبديل به محلي مشهور براي برگزاري مراسم عروسي در بالتيمور كرده‌اند – زيرا چه كسي بدش مي‌آيد در فضايي ازدواج كند كه الهام‌بخش داستان ديو و دلبر بوده است؟

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

4. كتابخانه‌ي عمومي سياتل، واشنگتن

فقط يك نگاه به معماري انتزاعي حيرت‌انگيز ساختمان مركزي كتابخانه‌ي عمومي سياتل، به سرعت هر بيننده‌اي را شگفت‌زده مي‌كند. اين ساختمان با اشكال پرمايه و فوتوريستيك نظر همگان را به خود جلب مي‌كند – و ميليون‌ها كتاب و لوازم ديگر كه مي‌توانيد به صورت رايگان از آن‌جا به امانت برداريد، قطعا رفتن به آن‌جا را بسيار ارزشمند كرده است.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

5. كتابخانه‌ي كنگره، واشنگتن

محل نگهداري بيش از ۱۶۲ ميليون كتاب و اقلام ديگر در نزديك به ۱۳۴۸ كيلومتر قفسه؛ با اين اوصاف، بي‌شك كتابخانه‌ي كنگره بزرگ‌ترين كتابخانه‌ي دنيا است. از نخستين كتاب چاپي امريكاي شمالي تا دست‌نوشته‌هاي ۲۳ رييس‌جمهور ايالات متحده، هر چيزي كه فكرش را بكنيد در اين مجموعه‌ي ارزشمند پيدا خواهيد كرد.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

6. كتابخانه‌ي گوتيك قلعه‌ي هرست، سن‌سيمئون، كاليفرنيا

در ۱۹۴۷ جرج هرست به همراه معمار محبوب‌اش جوليا مورگان مجموعه‌اي شگفت‌انگيز را خلق كردند كه امروز به عنوان ‌”‌قلعه‌ي هرست‌” مشهور است. مجموعه‌ي شخصي از قفسه‌هايي مملو از يافته‌ها و اكتشافاتي ارزشمند كه مي‌تواند با يك موزه رقابت كند، حتما ارزش سفر كردن و ديدن را دارد.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

7. كتابخانه‌ي هنرهاي زيباي آني و جرمي فيشر، فيلادلفيا، پنسيلوانيا

اين كتابخانه‌ به عنوان يك شاهكار تاريخي در دلِ دانشگاه پنسيلوانيا يك گوهر ملي براي ايالات متحده محسوب مي‌شود. اين ساختمان كه از آجرهايي به رنگ قرمز آتشي ساخته شده است، محل نگهداري از هزاران عنوان كتاب كمياب (حتما مجموعه‌ي كتاب‌هاي كمياب پركينز را ببينيد) است كه هر شخصي كه عاشق كتاب است قطعا بايد حداقل يك بار در زندگي‌اش آن را ببيند.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

8. كتابخانه‌ي عمومي نيويورك، نيويورك

فهرست كتابخانه‌هاي تاثيرگذار و برجسته‌ي امريكا بدون نام بردن از مجموعه‌ي حيرت‌انگيز كتابخانه‌ي عمومي نيويورك كامل نمي‌شود. اين كتابخانه‌ با ۸۸ زيرمجموعه در اطراف‌اش و چهار مركز پژوهشي دانشگاهي، بزرگ‌ترين سامانه‌ي كتابخانه‌ي عمومي امريكا است – با وجود اين، بيش‌تر گردشگران ترجيح مي‌دهند از بناي يادبود منهتن ديدن كنند.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

9. كتابخانه‌ي گايزل، سن‌دييگو، كاليفرنيا

اين كتابخانه‌ي آكادميك به عنوان زيرمجموعه‌ي رشته‌ي ادبيات دانشگاه كاليفرنيا چيزي فراتر از آن است كه هر پژوهش‌گري بتواند آرزو كند. نام اين كتابخانه از روي نام تئودور سوس گايزل مشهور به دكتر گايزل برداشته شده است. طراحي جالب و زيباي ساختمان كتابخانه، مجموعه‌اي درخشان از كتاب‌هاي ارزشمند و جذابيت كارتوني‌اش كه برگرفته از آثار دكتر سوس است، هر بيننده‌اي را شگفت‌زده مي‌كند.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

 

10. كتابخانه‌ي جو و ريكا مينسوتا، شيكاگو، ايلي‌نوي

كتابخانه‌ي مينسوتا، در ميان شش كتابخانه‌ي دانشگاه شيكاگو از همه برجسته‌تر است. همه روزه انبوهي از مراجعه‌كنندگان براي دريافت كتاب به اين مجموعه رفت‌و‌آمد مي‌كنند كه زير يك گنبد شيشه‌اي غول‌پيكر قرار دارد. به طور متوسط، روزانه ۲۰، ۰۰۰ جلد كتاب به مراجعه‌كنندگان سپرده مي‌شود كه اين رقم، خارق‌العاده و باورنكردني است.

معرفي 10 كتابخانه مشهور و شگفت انگيز دنيا (عكس)

:: موضوعات مرتبط: كتابخانه ها
:: برچسب‌ها: كتابخانه،عمومي،مشهور،كتاب،دنيا،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]