پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 24
ديروز : 27
افراد آنلاين : 2
همه : 2559
 
تعريف سبك زندگي چيست؟
نوشته شده در ۲۱ دى ۱۳۹۶
ساعت : ۰۵:۳۵:۵۰
نویسنده : زهرا
نظرات (0)

سبك زندگي، مفهوم تازه اي نيست. هزاران سال است كه انسانها كوشيده اند سبك زندگي خود را بشناسند و مديريت كنند و حتي دولت ها كوشيده‌اند بر روي سبك زندگي مردمان خود، تاثير بگذارند.

اما تعريف سبك زندگي و مفهوم پردازي در مورد آن، نسبتاً جديد است.

معمولاً نخستين استفاده جدي از لغت Lifestyle در متون جديد را به آلفرد آدلر روان درمان‌گر اتريشي نسبت مي‌دهند (لغت Lebensstil).

اما بايد به خاطر داشته باشيم كه آنچه آدلر در مورد سبك زندگي مطرح مي‌كند بيشتر به جنبه‌هاي رفتارشناسي و شخصيت شناسي و نيز تاثيرات تربيت دوران كودكي در سالهاي بزرگسالي مي‌پردازد و با چيزي كه امروزه از سبك زندگي مي‌شناسيم، تفاوت جدي دارد.

سوبِل در كتاب Lifestyle and Social Structure توضيح مي‌دهد كه سبك زندگي، يك شيوه‌ي مشخص و قابل مشاهده از زيستن است.

از آنجا كه مشاهده‌ي رفتار انسانها، هميشه و همه جا امكان‌پذير نيست، بسياري از محققان، ترجيح مي‌دهند به جاي رفتارهاي ما، انتخاب‌هاي ما در زندگي روزمره را به عنوان نشانه‌اي دست دوم از سبك زندگي مورد بررسي قرار دهند.

به عنوان مثال:

تعريف سبك زندگي و معيارهاي سنجش سبك زندگي

اين كار، اگر چه دقيق نيست، اما مي‌تواند به عنوان رفتارهاي ثانويه، نقش سلامت در سبك زندگي وي را تا حد خوبي مشخص كند.

نمايش كامل اين مطلب براي كاربران آزاد متمم انجام مي‌شود. ثبت نام به عنوان كاربر آزاد متمم، سريع و رايگان است و كافي است براي خودتان نام كاربري و رمز عبور تعريف كنيد:

ثبت نام   نمونه درسهاي كاربر‌‌آزاد

متمم در درس مستقلي،‌ به شيوه‌هاي عملي سنجش و بررسي سبك زندگي، خواهد پرداخت.

آن بحث، بيشتر براي علاقمندان بازاريابي جذاب خواهد بود و در صورتي كه تمرين درس فعلي را انجام دهيد، دسترسي به درس آتي براي شما امكان پذير خواهد بود.

تمرين:

در درس فوق، مثال سيگار مطرح شد و اشاره كرديم كه انتخاب يا عدم انتخاب سيگار در زندگي، در شرايط امروزي كشور، چندان تحت تاثير شرايط مادي نيست و مي‌تواند منعكس كننده‌ي بخشي از سبك زندگي باشد. با توجه به آن مثال:

۱) يك كالا يا خدمت يا انتخاب مالي ديگر را بيان كنيد كه به نظر شما (مانند مثال سيگار ما) در جامعه‌ي امروز ايران، تا حد قابل قبولي، مستقل از سطح رفاه مادي است و به نوعي مي‌تواند منعكس كننده‌ي سبك زندگي باشد.

۲) يك كالا يا خدمت يا انتخاب مالي ديگر را بيان كنيد كه به نظر شما، هنوز تا حد زيادي تابع شرايط اقتصادي افراد است و نمي‌توان آن را به عنوان نشانه‌اي از سبك زندگي در نظر گرفت.

:: موضوعات مرتبط: سبك زندگي
:: برچسب‌ها: سبك زندگي،مديريت،معيار،اقتصادي،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]