پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 11
ديروز : 27
افراد آنلاين : 1
همه : 2546
 
آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران
نوشته شده در ۲۱ دى ۱۳۹۶
ساعت : ۰۵:۴۱:۵۷
نویسنده : زهرا
نظرات (0)

در اين فصل سرد، آدم دلش مي خواهد در وان آبگرم دراز بكشد و فارغ از برف و سوز بيرون، در آب گرم خستگي را از تنش بيرون كند. چه بهتر كه اين آب، معدني و مملو از املاح مفيد با خاصيت هاي درماني باشد. آن وقت با يك تير، چند نشان زده ايم. بهترين ايده براي داشتن همه امكانات با هم، چشمه هاي آبگرم هستند. در سراسر ايران، چشمه هاي آب گرم متعددي وجود دارند. به همين دليل، ما مشخصات و نشاني برخي از آنها را برايتان گردآوري كرده ايم تا در صورت تمايل به آن شهرها سفر و از اين چشمه ها استفاده كنيد.

چشمه‌هاي آبگرم داراي ويژگي هايي مثل تحريك فعاليت‌هاي مختلف بدن، درمان بيماري تنفسي، روماتيسم، بيماري‌هاي پوستي، بيماري‌هاي زنان و تورم موضعي، تسكين اعصاب، تنظيم فشار خون، درمان دردهاي مفصلي و بهبود دردهاي كليه دارند.

چشمه‌هاي آب گرم در نقاطي از زمين وجود دارند كه در آنها شرايط مورفولوژي، تكتونيكي، ماگمايي و جوي فراهم آمده باشد، در ايران به خاطر فعاليت گسترده آتشفشاني چشمه‌هاي معدني و گرم زيادي وجود دارد.

 

آبگرم شهر كهنه

 

آدرس: قوچان- ۱۸كيلومتري بخش غربي قوچان

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 قوچان يكي از شهرهاي استان خراسان رضوي است، اين شهر در ۱۴۸ كيلومتري شمال غرب مشهد (مركز استان) قرار دارد.

قدمت قوچان به حدود ۲۵۰ سال پيش از ميلاد بر مي‌گردد. از صدر اسلام تا اوايل تسلط قوم مغول به اسامي آساآك، آشاك، آرسكا، استوا، خوجان، خبوشان ياد شده است و سلسله اشكاني از ۲۵۶ سال قبل از ميلاد تا ۲۲۴ ميلادي بر ايران حكومت داشته اند. اولين پايتختش در حوالي قوچان امروز بوده است .

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 

 چشمه سارهاي جاري معروف به آبگرم شهر كهنه در ۱۸ كيلومتري بخش غربي قوچان و به فاصله ۶ كيلومتري  آرامگاه امام زاده سلطان ابراهيم (ع) قرار دارد .

اين آب گرم داراي خواص درماني و حرارت نسبتاً گرم مي‌باشد و همين موضوع مهمترين دليل جذب گردشگر و مسافران به اين نقطه از شهرستان قوچان است

همه ساله تعداد بسياري از مسافران از استان‌هاي ديگر كشور براي استفاده از خواص طبيعي چشمه به اين مكان مي‌آيند.

 

آبگرم فلكده

آدرس: تنكابن-كيلومتر ۱۵ جاده دو هزار-روستاي ليره سر

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

   «فلكده» به منطقه اي در دل جنگلهاي دوهزار تنكابين اطلاق ميشود كه شهرتش بخاطر آبگرمي است كه در دل جنگل و در زير كلاهك صخره اي است كه با توجه به كوچكي آن جاذبه خاص اين منطقه بوده  كه بعلت پرت بودن از مسير اصلي خوشبختانه افراد كمي از آن خبر دارند (عمدتا محلي‌هاي آن منطقه ) آب گرم معدني است كه  آب تني كردن در آن آنهم در دل جنگل لذت وصف ناپذيري را به دوست داران طبيعت مي‌بخشد.

اين آب گرم از نظر توپوگرافي داراي پستي و بلندي هايي مي باشد كه زيبايي و تنوع خاصي را به آن مي‌بخشد. در مسير زيباي اين آبگرم به يك جنگل بسيار زيباي كاج و سرو مي رسيم و پس از طي يك سر پاييني به آبگرم معدني مي‌رسيم كه نسبت به ساير آبگرمهاي منطقه داراي تفاوت ميباشد كه يكي از آنها نداشتن گوگرد است كه بوي بد را از آن گرفته است و خاصيت شرب نيز دارد. علاوه بر آن اين آبگرم براي بيماري هايي همچون دردهاي مفصلي و نظير آن بسيار مناسب است. منطقه فلكده داراي آب و هواي خنك و كوهپايه‌ايي مي باشد كه در فصول گرم سال بسيار مطبوع است.

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

  مسير دسترسي به اين آبگرم بدين شكل است كه بعد از پارك خودرو در روستاي ليره سر از توابع شهرستان تنكابن مي‌بايست مسير جنگلي بسيار زيبايي را به مدت تقريبي ۲ ساعت طي كرد (البته با خودرو نيز ميتوان رفت ولي با توجه به خاكي بودن جاده  و يك شيب بسيار تند پياده رفتن توصيه مي شود) چون بعد از ۲ساعت جنگل نوردي غوطه ور شدن در آب گرم بسيار لذت بخش‌تر خواهد بود.

مسير دسترسي  را مي توان از محلي‌هاي روستا سوال كرد، بعد از طي اين مسافت به پرورشگاه ماهي قزل آلا  ميرسيد كه اين نشانه، آخرجاده بوده و در سمت چپ شما چند كلبه چوبي را ميبينيد كه دقيقا در كنار آبگرم بنا شده است. (لازم به ذكر است كه اين كلبه‌ها نيز جهت اقامت اجاره داده مي شود). بعد از رسيدن به اين محل در سمت غربي كلبه‌ها دره كوچكي به عمق تقريبي ۱۰ تا ۱۵ متر  وجود دارد كه در پائين آن  رودخانه اي در جريان است، بعد از پائين رفتن از مسير پاكوب مشخص در سمت چپ شما سازه دستي سيماني را ميبينيد كه با چند متر گوني بالاي آن پوشيده شده است كه آن همان محل آبگرم است كه محلي‌ها جهت تعويض لباس آن پارچه‌هاي از جنس گوني را دور آن كشيده اند. از آنجائيكه كمتر كسي از اين محل باخبر است عمدتا خالي بوده و حتي علاقمندان مي توانند با خانواده‌هاي خود نيز به اين منطقه رفته و از آن لذت  ببرند.

 

آبگرم قلعه‌كندي

 

آب گرم قلعه كندي در استان آذربايجان شرقي شهرستان كليبر واقع شده است.

 آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

  از تبريز براي رفتن به اين آب گرم دو مسير: تبريز – كليبر – قلعه كندي ۱۹۰ كيلومتر و مسير تبريز – اهر – هوراند –آبش احمد – قلعه كندي حدود ۱۸۰ كيلومتر، وجود دارد

از اردبيل تا اين منطقه بايد  مسيرهاي جاده اردبيل – پارس آباد- سه راهي قره آغاج – آبش احمد – قلعه كندي، را طي كرد.

از پارس آباد نيز مي توان از مسير اصلاندوز – سه راهي اسكانلو – سه راهي عبدالرزاق  -به قلعه كندي رفت.

قلعه كندي داري اهالي خونگرم و مهمان نواز است و فرهنگ مردم آن زبانزد كليه اهالي منطقه مي‌باشد.

آبگرم قلعه كندي به دليل قرار گرفتن در منطقه گردشگري و جنگلهاي ارسباران و نزديكي به رود مرزي ارس و سد خدافرين گردشگران زيادي را از داخل و خارج از كشور از جمله جمهوري آذربايجان، ارمنستان و نخجوان به خود جذب مي‌كند.

 آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

  اين آب گرم خاصيت درماني زيادي داردو براي درمان بيماري روماتيسم بسيار مفيد و موثر مي‌باشد. دماي آبگرم قلعه كندي در چشمه اصلي به حدود ۷۵ الي ۸۰ درجه  و در استخرها به ۶۵ الي ۷۰ درجه سانتي گراد مي‌رسد.

در بين اين چشمه‌ها آبگرمي با نام يل‌سوئي وجود دارد كه دمايش ملايم‌تر از بقيه و خاصيت درمانيش نيز بيشتر از بقيه مي‌باشد.

اكثر دكترهاي ارتوپدي اين آبگرم را به بيماران خود پيشنهاد مي‌كنند.

قلعه كندي علاوه بر چشمه‌هاي آبگرم معدني  چشمه‌هاي معدني طبيعي با املاح مفيد و موثر هم دارد، مثل  چشمه ديزدونو، سردونو و كفشن بولاغي، اين اسامي منصوب به ارامنه موجود در زمان قديم در منطقه است.

 

آب‌گرم كريز

آدرس: خراسان رضوي – كاشمر – ۳ كيلومتري روستاي كريز

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

آب گرم كريز در حاشيه جاده آسفالته كريز به ريوش در فاصله ۱۵ كيلومتري شهر ريوش و به فاصله ۳ كيلومتري روستاي كريز كاشمر قرار دارد
اين آبگرم معدني خاصيت‌هاي درماني فراواني دارد.

در حاشيه‌ي اين مكان نيز دره بسيار با رودخانه اي پرآب، چشمه سارهاي آب سرد شيرين و گوارا وجود دارد.

كارشناسان معتقدند اين آبگرم معدني از نظر وجود مواد شيميايي در رتبه بالاتري از آبگرم فردوس قرار دارد، آب اين چشمه براي بيماري‌هاي پوستي مناسب است.

روستاي كريز از توابع بخش كوهسرخ شهرستان كاشمر است.

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

   اين روستا از سطح دريا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و داراي آب و هواي آن معتدل كوهستاني، با زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي معتدل است.

روستاي كريز از شمال غربي به كوه باغ دشت و از جنوب شرقي به كوه پلنگوان محدود مي‌شود.

رودخانه كال كرمگ از جنوب روستا عبور مي‌كند. روستاي كريز يكي از روستاهاي قديمي و كهن شهرستان كاشمر به شمار مي‌آيد.

بند شاهي، از آثار ملي ثبت شده، در نزديكي روستا واقع شده و نشان دهنده قدمت روستاي كريز است.

 

آبگرم معدني چالدران

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 آذربايجان غربي با داشتن ۴۶ چشمه آبگرم و معدني رتبه نخست كشور را دارد و همين موضوع باعث شده گردشگران زيادي به اين استان سفر كنند.

برخي از چشمه‌هاي آبگرم معدني آذربايجان غربي در مجاورت آثار ارزشمند تاريخي قرار دارند.

 

 آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 چشمه‌هاي آبگرم محال باراندوز اروميه، آبگرم احمدآباد واقع در حاشيه اثر جهاني تخت سليمان تكاب، آبگرم ايستي سو و زنبيل در اروميه، آب معدني زندان سليمان در مياندوآب، چشمه صدقيان در سلماس، چشمه قره شعبان در خوي، آبگرم باش كندي در ماكو، آبگرم گراو مهاباد از جمله آبگرم‌هاي اين استان هستند در اين ميان شهرستان چالدران هم با دارا بودن آبگرم معدني چالدران گردشگران زيادي را به خود جذب كنند .

 

آبگرم معدني فردوس

آبگرم معدني فردوس در مسير جاده اصلي و ترانزيتي استان‌‌هاي مركزي و جنوبي به مشهد و استان‌‌هاي شمالي در كيلومتر ۲۲ جاده فردوس به بجستان  قرار دارد.

قدمت اين آبگرم  ۲۰۰ سال مي‌باشد و  توجه افراد زيادي از سراسر كشور به ويژه استان‌‌هاي خراسان رضوي، جنوبي را به خود جلب كرده است.

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 آبگرم معدني شهرستان فردوس بر بالاي كوهي كه آبگرم از آن جريان دارد  قرار دارد و آثار برج و بارو در آن مشاهده مي‌شود كه بيانگر قدمت تاريخي آبگرم معدني فردوس است.

در گذشته‌‌هاي دور دو باب حوضچه از سنگ و آهك توسط افراد خير براي استفاده مسافران از آبگرم ساخته شد و سقف آن نيز به صورت گنبدي با آجر پوشش شد.

توليت آن را از سال ۱۳۴۵هلال احمر فردوس عهده دار شد.

با توجه به آزمايشات انجام شده اين آبگرم براي امراض جلدي و كبدي و دردهاي مفصلي، اتصاع عروق، پيشگيري از رسوب سنگ دركليه، بيماري‌هاي رماتيسمي، دردهاي مفصلي وعصبي، افزايش سوخت و سازبافتها، كاهش درد و رفع گرفتگي عضلات، افزايش دامنه حركتي اندام ها، بهبود دردهاي ناحيه ستون فقرات و ديسك كمر و پيشگيري از ايجاد انحراف در ستون فقرات مفيد است.

همه ساله بر تعداد مراجعين اين مجتمع  افزوده مي‌شود، به همين لحاظ آبگرم معدني فردوس يكي از مهمترين جاذبه‌هاي طبيعي و قطب گردشگري و آب‌درماني شرق كشور محسوب مي‌شود كه همه روزه پذيراي جمع كثيري از مردم شريف ايران اسلامي است و به عنوان منطقه نمونه گردشگري مصوب شده است.

 

آشنايي با 12 چشمه هاي آبگرم ايران

 در حال حاضر اين مجتمع مجهز به استخر آب درماني، وان‌هاي خصوصي، سوئيتهاي اقامتي با تمام امكانات، اتاق‌هاي ارزان قيمت، رستوران و فضاهاي ورزشي، تفريحي مي‌باشد.

۹۰ تخت اقامتي، ۲۷ كانكس، ۲۲ واحد اقامتي با تجهيزات كامل، ۱۰ اتاق، استخرهاي آب درماني و رستوران سنتي از جمله امكانات موجود در مجموعه آبگرم معدني فردوس است

بر اثر زلزله سال ۴۷ آب آبگرم فردوس قطع و پس از آن بر اثر پس لرزه‌‌هاي بعدي به جريان مي‌افتد كه جريان دوباره آب آبگرم سبب خوشحالي مردم و به ويژه اهالي روستاهاي برون و مهرانكوشك در مجاورت آبگرم فردوس شد.

:: موضوعات مرتبط: دريايي و آبي
:: برچسب‌ها: چشمه،ايران،آب گرم،معدني،فردوس،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]