پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 8
ديروز : 27
افراد آنلاين : 1
همه : 2543
 
هنرهاي برجسته ايراني
نوشته شده در 1396/10/21 
ساعت : ۱۴
نویسنده : gardeshgari

فرش


قالي پازيريك
نوشتار اصلي: قالي ايراني

قديمي‌ترين نمونهٔ قالي ايراني كه يافته شده قاليچه‌اي است با نقوش اصيل هخامنشي كه در گور يخ‌زدهٔ يكي از فرمانروايان سكايي در درهٔ پازيريك در ۸۰ كيلومتري مغولستان بيروني پيدا شده و قالي پازيريك ناميده مي‌شود. پژوهشگران اين قالي را از دست‌بافت‌هاي پارت‌ها يا مادها مي‌دانند. قالي ايراني از ديرباز معروف و مورد استفاده بوده. گزنفون تاريخ‌نگار يوناني در كتاب سيرت كوروش مي‌نويسد: «ايرانيان براي اين‌كه بسترشان نرم باشد قاليچه زير بستر خود مي‌گسترند.
نگارگري ايراني
خاوران نامه مربوط به مكتب شيراز سدهٔ ۹ (تيموري) - سرهاي شعله‌گون مشخصهٔ اصلي نگاره‌هاي اين كتاب است
نوشتار اصلي: نگارگري ايراني

نگارگري ايراني كه مينياتور نيز خوانده مي‌شود شامل آثاري از دوره‌هاي مختلف تاريخ ايران است كه بيشتر به صورت مصورسازي كتب ادبي (ورقه و گلشاه، كليله و دمنه، سمك عيار، و…)، علمي و فني (الترياق، الادويه المفرده، الاغاني، و…)، تاريخي (جامع التواريخ، و…)، و همچنين، برخي كتب مذهبي، همچون، خاوران نامه مي‌باشد.
سفال و سراميك
زربفت
كوزه سفالي متعلق به هزاره چهارم قبل از ميلاد در موزه ملي ايران
نوشتار اصلي: سفال ايراني

سفالگري يا كوزه‌گري ايراني سابقه طولاني در تاريخ ايران دارد. سفالگري يكي از اولين و مهم‌ترين اختراع‌هاي ساخته شده توسط انسان است. براي مورخان و باستان شناسان از مهم‌ترين مظاهر هنري است. باستان شناسان از راه سفالگري با شرايط اجتماعي و اقتصادي يك دوره يا يك منطقه آشنا مي‌شوند. با مطالعه سفال‌ها در مورد زندگي، دين مردم و تاريخ٬روابط اجتماعي و نگرش جامعه را نسبت به همسايگان تفسير مي‌كنند

ساخت سفال در ايران داراي سابقه طولاني و درخشان است. با توجه به موقعيت جغرافيايي خاصي كشور ايران، كه در محل تقاطع تمدن‌هاي باستاني و در مسيرهاي كاروان‌هاي مهم واقع است، تقريباً در هر بخشي از ايران، در زمان‌هاي مختلف درگير ساخت سفال بوده‌اند. با اين حال، حفاري‌هاي اخير و تحقيقات باستان‌شناسي نشان داد كه چهار منطقه عمده در توليد سفال در فلات ايران وجود دارد كه شامل بخش نسخت شامل غرب كوه‌هاي زاكرس و نواحي لرستان است٬بخش دوم شامل نواحي جنوب درياي خزر كه استان‌هاي گيلان و مازندران را در بر مي‌گيرد. اين دو منطقه نخستين نواحي در فلات ايران بوده‌اند كه سفالگري را آغاز نموده‌اند. بخش سوم شامل شمال غرب كشور و نواحي آذربايجان را شامل مي‌شود بخش چهارم در جنوب شرقي است كه و استان‌هاي كرمان و استان سيستان و بلوچستان را شامل مي‌شود افزون بر اين ۴ منطقه نواحي كويري ايران را نيز مي‌توان به ان اضافه كرد كه قدمت ساخت سفال در ۸ هزاره پيش از ميلاد بر مي‌گردد.
موسيقي
نگاره‌اي از زني كمانچه‌نواز بر روي كاخ هشت‌بهشت اصفهان، از سال ۱۶۶۹ م.
نوشتار اصلي: موسيقي سنتي ايراني

موسيقي سنتي ايراني شامل دستگاه‌ها، نغمه‌ها، و آوازها، از هزاران سال پيش از ميلاد مسيح تا به امروز سينه به سينه در متن مردم ايران جريان داشته، و آنچه دل‌نشين‌تر، ساده‌تر و قابل‌فهم تر بوده‌است امروز در دسترس است، بخش بزرگي از آسياي ميانه، افغانستان، پاكستان، جمهوري آذربايجان، ارمنستان، تركيه، و يونان متأثر از اين موسيقي است و هركدام به سهم خود تأثيراتي در شكل گيري اين موسيقي داشته‌اند، از موسيقي‌دان‌ها يا به عبارتي نوازندگان موسيقي در ايران باستان مي‌توان به «باربد» و «نكيسا» اشاره كرد.
ادبيات
شاهنامه فردوسي
نوشتار اصلي: تاريخ ادبيات فارسي

ادبيات پارسي به ادبياتي گفته مي‌شود كه به زبان فارسي نوشته شده باشد. ادبيات فارسي تاريخي هزار و صد ساله دارد. شعر فارسي و نثر فارسي دو گونه اصلي در ادب فارسي هستند. برخي كتابهاي قديمي در موضوعات غيرادبي مانند تاريخ، مناجات و علوم گوناگون نيز داراي ارزش ادبي هستند و با گذشت زمان در زمره آثار كلاسيك ادبيات فارسي قرار گرفته‌اند.

آوازه برخي شاعران و نويسندگان ايراني از مرزهاي ايران فراتر رفته‌است. شاعران و نويسندگاني نظير فردوسي، سعدي، حافظ شيرازي، مولوي، عمر خيام و نظامي شهرتي جهاني دارند. در ميان چهره‌هاي شناخته شده ادبيات معاصر فارسي در جهان مي‌توان به صادق هدايت در داستان و احمد شاملو در شعر اشاره كرد.
طراحي محيط
معماري
تخت جمشيد
نوشتار اصلي: معماري ايراني
نوشتار(هاي) وابسته: معماري هخامنشيان

معماري ايران داراي ويژگي‌هايي است كه در مقايسه با معماري كشورهاي ديگر جهان از ارزش‌هايي ويژه برخوردار است. ويژگي‌هايي چون طراحي مناسب، محاسبات دقيق، انواع سازه، فرم درست پوشش، رعايت مسائل فني و علمي در ساختمان، ايوانهاي رفيع، ستونهاي بلند و بالاخره تزئينات گوناگون كه هريك در عين سادگي معرف شكوه معماري ايران است. سابقه معماري ايران به حدود هزاره هفتم قبل از ميلاد مي‌رسد. معماري ايراني همچنين ويژگي‌هايي منحصر به فرد در بعضي زمينه‌ها دارد كه باعث معرفي دستاوردهايي جديد به دنياي معماري شد. از جمله:
فضا سازي‌هاي خاص مانند ايوان، گنبدخانه، حياط ايراني و..
سازه‌هاي پيشرفته مانند انواع قوس‌هاي دو و سه مركزي، انواع گنبد، انواع گوشه سازي و …
كاربري‌هايي ويژه مانند باغ
مفاهيم ويژه با تعاريفي متفاوت مانند تزيينات هندسي، درون گرايي، برون گرايي، الگوواره‌هاي طراحي و …

معماري هخامنشيان به دست آوردهاي ايرانيان هخامنشي در ساخت شهرهاي ديدني و جذاب (تخت جمشيد، شوش، هگمتانه)، معابد براي عبادت و گردهمايي‌هاي اجتماعي (مانند معابد زرتشتي) و آرامگاه پادشاهان گذشته (مانند آرامگاه كورش بزرگ) اشاره دارد. از ويژگي‌هاي بنيادين اين معماري مي‌توان به تركيب خود با عناصر مادها، آشوري، يوناني و آسيايي اشاره كرد. ميراث معماري هخامنشي با گسترش امپراتوري در حدود ۵۵۰ پيش از ميلاد، شروع شد. با ظهور دومين امپراتوري ايراني يعني امپراتوري ساساني (۲۲۴–۶۲۴ ميلادي) سنت‌هاي هخامنشي با ساخت معابد مخصوص آتش و قصرهاي عظيم دوباره زنده شد.
باغ ايراني
باغ ارم در شيراز
نوشتار اصلي: باغ ايراني

باغ ايراني به ساختار و طراحي منحصر به فرد آن اشاره دارد. باغ ايراني پاسارگاد را ريشهٔ معماري اين باغ‌ها دانسته‌اند. كوروش بزرگ شخصاً دستور داده بود كه باغ پاسارگاد چگونه ايجاد شود و درخت‌ها نيز به چه شكل كاشته شوند و در واقع هندسي‌سازي باغ و شكل و شمايل آن از ديدگاه كه كوروش به باغ ايراني گرفته شده‌است. در دورهٔ ساسانيان نيز باغ‌ها در جلوي كاخ‌ها و معابد شكل گرفتند و اين موضوع در دورهٔ اسلامي نيز ادامه يافت.[۱] اين باغ‌ها عنوان يك ساختار كامل، بيانگر رابطهٔ تنگاتنگ ميان بستر فرهنگي و طبيعي است و نشانه‌اي از سازگار نمودن و همسو كردن نيازهاي انسان و طبيعت است. در گذشته باغ ايراني بروز توان نهفتهٔ محيط و ادراك پيچيدگي‌هاي آن بود. خالق باغ با اتكا به دانش تجربي خود فضايي را ايجاد مي‌كرد كه باعث بقاء و پويايي بستر طبيعي مي‌شد.[۲] در سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱ ميلادي) در ۳۵امين نشست يونسكو روي هم رفته ۹ باغ ايراني به عنوان ميراث جهاني يونسكو پذيرفته شدند. اين باغ‌ها دربرگيرندهٔ باغ‌هاي ايراني پاسارگاد، ارم، چهلستون، فين، عباس‌آباد، شازده، دولت‌آباد، پهلوان‌پور، اكبريه مي‌باشد.[۳]
خوش‌نويسي
قطعه خط شكسته‌نستعليق اثر سيد علي‌اكبر گلستانه، ۱۳۱۶ هـ. ق، متن قطعه بيتي از سعدي شيرازي است كه مي‌فرمايد: اي كه نصيحتم كني كز پي نيكوان مرو / عشق حقيقت است اگر حمل مجاز مي‌كني. در اين اثر خوشنويس، كلمهٔ «اگر» راحذف كرده‌است.
نوشتار اصلي: خوشنويسي ايراني

خوشنويسي ايراني بخشي از خوشنويسي اسلامي است كه در ايران و سرزمين‌هاي وابسته يا تحت نفوذ او همچون كشورهاي آسياي ميانه، افغانستان و شبه قاره هند به تدريج حول محور فرهنگ ايراني شكل گرفت؛ و نه تنها از مفاخر هنر ايراني بلكه از مفاخر هنر اسلامي و حتي هنر جهان به شمار مي‌رود.
سينما
سينما پرسيا شيراز
نوشتار اصلي: سينماي ايران

نخستين دوربين فيلم‌برداري در زمان مظفرالدين‌شاه به ايران آمد. نخستين فيلم صدادار فارسي، فيلم دختر لر بود كه در سال ۱۳۱۷ خورشيدي توسط عبدالحسين سپنتا ساخته شد. ورود نخستين دستگاه سينماتوگراف به ايران در سال ۱۲۷۹ هجري خورشيدي توسط مظفرالدين شاه سر آغازي براي سينماي ايران به حساب مي‌آيد، هر چند ساخت اولين سالن سينماي عمومي تا سال ۱۲۹۱ اتفاق نيفتاد. تا سال ۱۳۰۸ هيچ فيلم ايراني ساخته نشد و اندك سينماهاي تأسيس شده به نمايش فيلم‌هاي غربي كه در مواردي زيرنويس فارسي داشتند مي‌پرداختند. نخستين فيلم بلند سينمايي ايران به نام «آبي و رابي» در سال ۱۳۰۸ توسط اوانس اوگانيانس، با فيلمبرداري خان بابا معتضدي ساخته شد.
صنايع دستي
زري‌بافي
در فرهنگ دكتر معين آمده‌است: زري يعني پارچهٔ ساخته شده از زر (طلا). پارچه‌اي كه پودهاي آن از طلا است. زري يا زربفت پارچه‌اي ظريف و بسيار گران بهاست كه چله يا تار آن از ابريشم خالص است و پودهاي آن ابريشم رنگي و يكي از پودها، نخ گلابتون است كه مي‌تواند زرين يا سيمين باشد. زري نفيس‌ترين و افسانه‌اي‌ترين منسوج ايراني كه در روزگار رونق و رواج خود شهرتي عالمگير داشته و هم‌اكنون نمونه‌هايي از آن زينت‌بخش موزه‌ها و ساير مراكز هنري ايران و ديگر كشورهاي جهان است و داراي سابقه‌اي طولاني از لحاظ بافت و توليد مي‌باشد. بافت پارچه‌هايي كه در متن و نقوش آن‌ها، نخ‌هاي گلابتون به كار گرفته شده بنا به روايات تاريخي به هفت هزار سال پيش مي‌رسد.

:: ات مرتبط:
:: برچسب‌ها:[ ]